Sorozatunkban a görög közösség tagjait mutatjuk be 9+1 kérdésen keresztül. 9 kérdést az interjú alanya választ ki “vakon” a 62 fix kérdés közül, a tizediket kapja, ez kicsit személyesebb.
Célunk, hogy határokon innen és túl kicsit jobban megismerjük egymást, erősebbé váljanak az egymás közti kapcsolatok. Ezért kapta a sorozat a #mazi, vagyis az #együtt címet.
Ma Kovács Benjámin pedagógust, zeneszerzőt ismerhetitek meg közelebbről. Benjámin már egészen pici gyermekként magába szívta a görög identitást, a nyelvet, a kultúrát és a szellemiséget, amikor családjával rendszeresen látogatta az országot. Elbűvölte a görög életérzés, a görög zene, s minden, amit úgy említ, hogy szavakkal nem is tud kifejezni igazán. Pedagógusként ezt a fajta mentalitást, a görög nyelvet és az érdekességeket folyamatosan belecsempészi tanóráiba, így a görög tájakról szóló érdekességeket és a Görögországgal kapcsolatos ismereteket a gyerekek is csillogó szemekkel hallgatják, izgalmassá válik számukra egy új, idegen kultúra megismerése. Szakdolgozatában is ezt a témát dolgozza fel, bemutatja a görög nemzetiségi kultúrára jellemző alapvető elemeket, ezek működését (vallás, gasztronómia, néphagyomány…stb.) az elmúlt 50-60 évre visszamenőleg, valamint az aktuális magyarországi jelenlétet. Szabadidejében zongorán, buzukin játszik, folyamatosan tanulja a görög nyelvet, hobbiból prózát és filmet fordít görög nyelvről magyarra.
1.Ha bármelyik filmnek eljátszhatnád a főszerepét változatlan stáb mellett, melyik lenne az?
Ezen már többször gondolkodtam én is. Valószínűleg olyan filmeket választanék, amelyekben a szereplők személyiségben passzolnak hozzám, vagy tudok velük azonosulni: a Titokzatos folyóból Kevin Bacon szerepét játszanám, lennék Jared Leto a Mr. Nobody-ban, és Dicaprio a Kapj el ha tudsz-ban vagy a Téglában.
2. Kinek/Minek a hangját szereted a legjobban?
Ha arra kéne válaszolnom, hogy „minek”, akkor hangszereket mondanék inkább : klarinét, cselló vagy buzuki. Ha valakinek a hangját kéne említenem, akkor színészeket mondanék, mint Szakácsi Sándor vagy Kovács Nóra.
3. Melyik énekes/énekesnő bőrébe bújnál bele egy hétre és miért?
Phil Collins lennék, mert nemcsak kiváló dalszerző és zenész, de legalább olyan kiváló énekes is. Jócskán túl a csúcson még mindig turnézik, és elképesztő energiái vannak. Természetesen az egyik kedvenc előadóm, és szeretném ezeket a dalokat elénekelni ilyen torokkal és tudással.

Feleségével, Fannival
4. Mire sajnálod leginkább az időt?
Az időt leginkább arra sajnálom, amikor egy olyan helyen vagy eseményen kell ülnöm, ami nem épít, hanem rombol. Ilyen lehet egy rossz egyetemi kurzus, egy rossz színházi előadás, egy unalmas családi esemény vagy éppen egy felesleges adminisztráció.
5. Hogy nézne ki egy tökéletes napod?
Egy tökéletes nap az csak Görögországban lehet. Magnisia, Pilio, Kréta – Rethymno vagy Halkidiki-Afythos. Reggel piac Rethymnoban vagy Argalastiban, majd egy késői reggeli. Délben egy souvlaki Kala Neran vagy Afythosban, majd fürdés, sör, napozás. Délután séta Makrinitsan vagy Rethymnoban. Megint egy fürdés Rethymno zavaros vizű kikötőjében. Egy souvlaki tál a belvárosban, este taverna, ouzo, tánc hajnalig a helyiekkel.
6. Melyik filmélményed volt rád a legnagyobb hatással?
Jordan Peele Tűnj el c. filmje. Talán azért, mert egy olyan fajta filmnyelvet használ, ami addig nem volt igazán jellemző Hollywoodra, inkább csak az európai filmesekre, Hanekére például. Kilép a klisék és a megszokott horror-thriller szerkezetből, és bevonja a nézőt, beszippantja, majd létrehoz egy olyan világot, ami számunkra ismeretlen és labirintusként vezet benne minket.
7. Mit csinálsz olyankor, mikor nem kell csinálnod semmit?
Nyelvet tanulok, olvasok, zongorázok, főzök. Tulajdonképpen a „nem kell csinálni semmit” is aktív a számomra, hiszen, ha éppen nincs is kedvem se zenélni, se olvasni, akkor is kitakarítok vagy mosok. Nem kényszerből, hanem egyszerűen ez kapcsol ki. Már a főzés jobban kikapcsol, mint a zene. Akkor is jól esik főzni – már maga a folyamat is-, amikor van otthon kaja. A cél más lett, nem is az evés. Hobbivá vált.
8. Van olyan álmod, ami még nem valósult meg?
Nem hiszek az álmokban, inkább tervekben, amiket tudatosan építünk ki. De nincs olyasmi, amihez foggal-körömmel ragaszkodnék, és nem valósult meg. Amikor azt gondoltam, hogy a valóra vált álom a teljesség és a tökély, akkor rámutatott az élet, hogy sajnos annak is kín és stressz az ára. Azért fáj igazán, mert tudatosan készültem valóra váltani az „álmaimat”. Nem fogytam ki belőlük, de a legtöbb az már megvan. Ha az az álom, amiben gyerekként hittem és felnőttként megéltem, az valóra vált, akkor igen.
9. Gyerekkorodban mi volt a válaszod a mi leszel, ha nagy leszel kérdésre?
Színész, rendező, énekes… ilyeneket írtam arra a bizonyos lapra első osztályban, amikor odatették elém. Végülis a pálya megmaradt, zeneszerző és drámatanár lett belőlem, 10 évig dolgoztam a színházi szakmában. Tulajdonképpen ez is a valóra vált kategória, de ezek sem maradtak nyom nélkül, és nem is múlnak el egyszerűen. Túl nagy ez az ár ezért a munkáért.
+1: Melyik a legmeghatározóbb görög élményed?
Az első görögországi nyaralásunk a feleségemmel. Ő még azelőtt nem járt az országban, hozzá képest én ott nőttem fel. Sok éven át nem voltam kint, majd közösen tértünk vissza. Kréta, Rethymno. Azért volt igazán meghatározó, mert újra hallottam a nyelvet, a zenét, az embereket, a nyüzsgést. Emlékszem a pillanatra, mikor a reptéri buszról leszálltunk és berohantunk a tengerbe. Akkor kb. 10 éve nem fürödtem benne. Hazaérkeztem, ezt éreztem. Ez volt az első idegen nyelv, amit életemben hallottam, és az Égei-tengerben tanultam meg úszni. Olyan hét volt, amit semmire sem cserélnék el.