Sorozatunkban úgy gondoltuk, kicsit közelebb hozzuk Nektek a görög isteneket és a velük kapcsolatos, kalandos mitológiai történeteket, hiszen ezek olyan sokrétűek, hogy nem biztos, hogy már mindegyikről hallottatok. De tegyünk egy próbát!

Következzen egy olyan istenség, aki már rengeteg rendezőt megihletett, hogy életét filmvászonra vigye, akinek ereje legendás, és akit az istenek oly sokszor próbára tettek. Jöjjön Héraklész!

Titulus: az olimposzi istenek kapuőre

Szülei: Zeusz és Alkméné

Születési helye: Thébai

Testvérei: Iphiklész

Házastársa: Déianeira, Megara, Hébé, Omphalé

Szeretők: több is volt kalandozása során

Gyermekei: rengeteg

Kedvelt állata / növénye / jelképe: oroszlánfej és annak lenyúzott bőre

Fogantatásának története Zeusz egyik csábításához köthető. A főistennek nagyon megtetszett Alkméné, aki nagyon szerelmes volt vőlegényébe, Amphitrüónba. Egyik este rá várakozott, mikoris Zeusz felöltötte a férfi alakját, és így az egész éjszakát a lánnyal töltötte. Az istenek atyja természetesen tudta, hogy Alkméné az ő gyermekével várandós, és a születése előtt meg is jósolta, hogy a legnagyobb hős jön rövidesen a világra. Felesége, Héra ebből rögtön gyanította, hogy férjének egy újabb románcáról van szó és a szokásos módon bosszúra készült. Egy csavar a történetben, hogy Alkméné a fent említett éjszakán valódi vőlegényével is együtt volt, és tőle is teherbe esett, így Héraklész mellett Iphiklésznek is életet adott.

Igen ám, de Zeusz jóslata után Héra megeskette férjét, hogy aki aznap születik, valóban minden férfi legerősebbike lesz. Az asszony ezzel kicselezte, és közbenjárt, hogy a csupán 7 hónapos terhes Nikippé aznap világra hozza fiát, Alkméné vajúdását pedig 3 napig húzta. Így Héraklész a gyenge és halandó mükénei király, Eurüsztheusz szolgája lett.

A csecsemő eredetileg az Alkaiosz nevet viselte nagyapja után. A Héraklész nevet valójában a Héra által állított csapdák sikeres kivédéséért kapta.

Ereje és ügyessége már nagyon korán megmutatkozott (már a bölcsőjében rászabadított két kígyót is megfojtotta). Amphitrüón gondoskodott róla, hogy a gyermek a legjobb nevelésben részesüljön. A fiú azonban sokszor hirtelen haragra gerjedt, és egy idő után apja száműzte. Így került Héraklész a Kitharion-hegyre, ahol leterített egy oroszlánt. 18 évesen Thébaiba ment, ahol segített megvédeni a várost Erginosz király ellen. Kreón király hálából fele palotáját és lányát, Megarát is neki adta. Héraklész családot alapított, nemsokára megszülettek gyermekei, Thérimakhosz, Kreontiadész és Délikoón.

Héra azonban nagyon nem örült mostohagyermeke boldogságának, így közbeszólt. Tébolyt bocsájtott a férfire, aki ezért végzett saját és testvére gyermekeivel is. De Héra bosszúja csak azután lett teljes, hogy megszabadította Héraklészt az őrülettől, aki aztán tiszta fejjel látta, hogy mit követett el. Delphibe indult, hogy Apollón segítségét kérje, hogyan szabadulhatna fel bűne alól. Az istenség tanácsa szerint el kellett mennie Mükénébe, hogy Eurüsztheusz király szolgálatába szegődjön 12 évre. Ez idő alatt teljesítenie kell az uralkodó által kiszabott 10 feladatot, és ha ez megtörtént, megszabadulhat bűnétől és halhatatlanná válik. A 10 próbából végül 12 lett, mert Eurüsztheusz (aki egyébként a megmérettetéseket Hérával együtt találta ki) kettővel elégedetlen volt.

Nagyon sok kalandban és háborúban vett részt. Mikor végül felkerült az Olimposzra, megbékélt Hérával és elvette annak lányát, Hébét.

Megszakítás