Sorozatunkban úgy gondoltuk, kicsit közelebb hozzuk Nektek a görög isteneket és a velük kapcsolatos, kalandos mitológiai történeteket, hiszen ezek olyan sokrétűek, hogy nem biztos, hogy már mindegyikről hallottatok. De tegyünk egy próbát!

A következő istenség a mindent látó Héliosz, aki valójában második generációs titánnak számít. Sosem pihent, és az istenek mindegyike kedvelte, egyedül Héraklész próbált vele újat húzni egy alkalommal. Ezt is elmeséljük.

Titulus: a Nap istene

Szülei: Theia és Hüperion titánok

Születési helye: nem meghatározott

Testvérei: Szeléné és Éosz

Házastársa: Perszéisz

Szeretők: Hürmine, Rhodos, Klümené Leukothoé, Klütia, Neaira

Gyermekei: számtalan

Kedvelt állata / növénye / jelképe: kakas, lovasszekér, ostor, napsugaras korona

A monda szerint Héliosz minden nap tüzes szekerén indult útnak az Ókeanosz keleti partján nővérét, Éoszt (Hajnal) követve. A szekerét szárnyas paripák repítették az égbolton: Aithón („az égő”), Phlégón („a lángoló”), Piróusz („a tüzes”) és Éóusz („a korai”). Útján Hémera, a nappal megtestesítője kísérte végig. Estére ért az óceánhoz, ahol Heszperia fogadta, a lovait megfürdette, meglegeltette a Boldogok szigetein és egy óriási aranyhajón visszahajózott keletre, megpihent, hogy másnap újra útra kelhessen.

Sok mítosz szól olyan történetekről, amelyeknek Héliosz szemtanúja volt. Ilyen például Árész és Aphrodité szerelme, melyre ő figyelt fel és értesítette Héphaisztoszt. Vagy például egyedül ő látta, mikor Hádész elrabolta Perszephonét, és szólt róla Déméternek.

Egyedül Héraklész volt, aki fellépett ellene, mert a Héliosz által kibocsájtott forróságot nem bírta, ezért nyilával le akarta lőni. De a Nap istene nem haragudott meg rá, sőt, aranyserleget ajándékozott neki, amivel Héraklész át tudott kelni az óceánon.

Úgy tartják, nyájai voltak Thrinakia szigetén, melyeket lányai, Lampetié és Phaetusza őriztek. Ezek hétszer ötven marhából és ugyanennyi juhból álltak, jelképezve a háromszázötven nappalt és éjszakát. Az Odüsszeiában Odüsszeusz emberei királyuk figyelmeztetése ellenére egyet ezek közül a jószágok közül öltek meg és fogyasztottak el. Héliosz mérgesen Zeuszhoz fordult, hogy az büntesse meg az embereket, a főisten ezért villámmal sújtotta a hajójukat, egyedül Odüsszeuszt hagyva életben.

A szigete Rodosz volt, ahol különleges tisztelet övezte. Az ókori világ hét csodája közül itt állt a Rodoszi Kolosszus, mely az istenséget ábrázolta, ám sajnos egy földrengés során megsemmisült.

Megszakítás