Görögországban évszázadokon keresztül uralkodtak egyedi, csak erre az országra jellemző karácsonyi, és az úgynevezett dodekaimerohoz, azaz a 12 napos görög ünnepkörhöz kötődő hagyományok.

Ezek nagy része még ma is él, legfőképpen vidéken, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a hagyományok átörökítésére és tiszteletben tartására.

Ezek mellett azonban számos olyan tradíciót is találhatunk, amelyek külföldről érkeztek, s vetették meg lábukat az országban: mára már ezek is a dodekaimero részei.

7 részes sorozatunkban a tradicionális görög hagyományoknak járunk utána.

Újév reggelén, amikor a család templomba megy, a ház ura egy gránátalmát tesz a zsebébe. Hazatérve elsőként kell belépnie a házba, mégpedig jobb lábbal, a gránátalmával a kezében.

Ezt követően a gránátalmát el kell dobnia, olyan erővel, hogy a gyümölcs minél több darabra törjön, s ezt kell mondania: “Legyen jó egészség, boldogság és öröm az új esztendőben, és ahány magja van a gránátalmának, annyi nagy bankjegy legyen egész évben a zsebünkben”.

Ezután a gyerekek összegyűjtik és megvizsgálják a magokat, hogy ropogósak és bíborszínűek-e. Minél erősebbek és szebbek a magok, annál boldogabbak és áldottabbak lesznek a napok, amelyeket az új év hoz.

Megszakítás