Karagiozis történeteinek két nagy kategóriája van, a „hős” típusú és a „komikus” történet. Az előbbi kategóriába tartozó történetekben Karagiozis az oszmán uralom alatt egy fontos hőst segítve jelenik meg.

 

Bár a történetek változhatnak, és az egyes bábművészek ismertek arról, hogy saját, új történeteket találnak ki ugyanazzal a szereplőgárdával, van egy alapképlet, amelyet ezek a történetek követnek:

  1. Megjelenik a jelenetben Karagiozis a három fiával együtt, akik táncolnak és énekelnek. Üdvözli a közönséget, majd komikus párbeszédet folytat gyermekeivel. Ezután bemondja az epizód címét és belép a házikójába.
  2. A vezír (magas rangú muszlim politikai tanácsadó) vagy egy helyi oszmán nagyúr találkozik Hadzsavatis-szal, és jelenti, hogy van egy problémája, mellyel kapcsolatban segítségre szorul.
  3. Hadzsiavatis viszi is a hírt mindenfelé, amíg Karagiozis meg nem hallja.
  4. Karagiozis-t kezdetben bosszantja Hadzsiavatis kiabálása, de rájön, hogy ez egy lehetőség arra, hogy pénzt szerezzen (akár segít a vezírnek, akár nem), és Hadzsiavatis mellé szegődik.
  5. Karagiozis vagy megpróbál segíteni a vezírnek, vagy megpróbálja becsapni őt. Más szereplők, például falusiak és arisztokraták is megjelennek egy-egy jelenetben, akiket egy hozzájuk kapcsolódó dal segítségével mutatnak be. Karagiozis vicces párbeszédeket folytat velük.
  6. Végül Karagiozis-t vagy megjutalmazza a vezír, vagy a csínytevése alapján megbüntetik (általában a vezír testőre, Veligekas).
  7. A műsor végén Hadzsiavatis és Karagiozis általában együtt jelentik be a műsor végét.

A 20. században Karagiozis és barátai a szórakoztatás egyik legfontosabb formáját jelentették Görögországban. Annak ellenére, hogy népszerűségük kissé csökkent, még ma is aktuálisak, és az iskolások gyakran kirándulnak árnyékbábszínházba, hogy klasszikus történeteket nézzenek meg, amelyekben ezek a szereplők tűnnek fel.

Az 1980-as években Karagiozis és barátai debütáltak a televízió képernyőjén. A Hellenic Broadcasting Corporation a kedvelt figurák bevonásával készített műsort, amely gyakran tartalmazott modernizált és oktatási témákat. A legjelentősebb epizódok némelyikében az árnyékbábu a görög mitológia legismertebb történeteit játszotta el, hogy a gyerekeknek fontos erkölcsi leckéket adjon.

A mindennapokban a „Karagiozis” szót sok görög sértésként is használja. Ha valakit karagiozis-nak neveznek, az azt jelenti, hogy az illető komikusan ostoba.

A szórakoztatás újabb és technológiailag fejlettebb formái ellenére Karagiozis és a történeteit kiegészítő karakterek mind a mai napig fontosak a görög társadalomban és a görög gyerekek számára.

Megszakítás