A faszénen lassan forgó bárány képe és a hozzá tartozó illat a görögök számára világszerte a húsvét vasárnapját jelenti.

Ez azonban nem egy egyszerű kulináris hagyomány. Éppen ellenkezőleg, gazdag vallási szimbolika fűződik ehhez a különleges húshoz.

János, a négy evangélium egyikének szerzője a János 1:29-ben és a János 1:36-ban Isten bárányának nevezi Jézust. A történetben Ábrahámnak a zsidó vallás fontos részeként fel kellett áldoznia egy állatot, például egy bárányt vagy egy kost. Az emberek felajánlották Istennek az általuk elkövetett bűnökért járó jóvátételt.

A keresztényeknek azonban már nem kell áldozatot hozniuk, mert Krisztus meghalt a kereszten a bűneikért, így ő lett az áldozati bárány.

Mivel húsvétkor a görögök Jézus áldozatára emlékeznek, ennek az önzetlen cselekedetnek az emlékére történik a bárány fogyasztása is.

A bárány szimbolikája az Ószövetségig és a zsidó páska ünnepéig nyúlik vissza, és a zsidó nép Egyiptomból való kivonulásához kapcsolódik. Mielőtt elindultak volna a nagy útra, Isten Mózesen keresztül arra kérte a zsidókat, hogy kis csoportokban gyűljenek össze; minden családnak fel kellett áldoznia egy bárányt. A családoknak az állat vérével kellett megjelölniük az ajtófélfájukat, hogy ne pusztítsa el őket Isten angyala, aki azon az éjszakán minden család elsőszülöttjére dögvészt hozott, ha az otthont nem jelölték meg bárányvérrel.

Azon az éjszakán minden zsidó család felajánlott egy bárányt az egész nép üdvösségéért, áldozatként Istennek. A bárányt csonttörés nélkül fogyasztották el kovásztalan kenyérrel és keserű fűszerekkel együtt. Ezután a bárány vérével megjelölték az ajtóikat.

Később a keresztények átvették az áldozati bárány szimbólumát, mivel Keresztelő János Jézus Krisztust az „Isten bárányához” hasonlította, aki áldozatával megszabadítja a világot a bűneitől.

Manapság a görögök húsvét vasárnap reggelén lassan sütik a bárányt, majd az egész család összegyűlik az asztalnál, hogy elfogyasszák. Az egész előkészület és a nyárs forgatása közösségi élmény, amely összeköti az embereket a szent napon.

Megszakítás