A Görögországról készült képek nagy részén színpompás, vidám virágok sokasága látható, élővé és elevenné varázsolva az amúgy is gyönyörű környezetet.

A legtöbb képen leanderek és a vibráló rózsaszínben játszó bougenvilleák pompáznak, ám Görögország korántsem csak ezen virágokkal büszkélkedhet.

Most induló sorozatunkban bejárjuk Görögország tájait és megismerkedünk 10 ikonikus virággal, melyek nagy része már az ókorból fennmaradt freskókon, vázákon is fellelhető.

Az ősszel virágzó sáfránykrókusz (Crocus cartwrightianus)

Görögország másik ikonikus virága, a Crocus cartwrightianus – amelyet az 1800-as években John Cartwrightról, a konstantinápolyi brit konzulról neveztek el – az Iridaceae családba tartozik. A szárazföldi Görögországban és Krétán őshonos, és valószínűleg már az ókori Krétán is termesztették, legalábbis a középső minószi időszakban, amint azt a Sáfránygyűjtő című, látványosan szép freskó is mutatja, amely egy mezőn krókuszokat szedő minószi nőt ábrázol. A Crocus cartwrightianus növényt a bibéjükben található sáfrány miatt használták, és feltehetően a háziasított Crocus sativus vadon élő elődje, amelyet ma világszerte termesztenek.

Attika és a görög szárazföld más területein mészkő talajon gyakran megtalálható évelő növény, amelynek virágai lila vagy fehér árnyalatúak, lila erezetűek és piros bibékkel díszítettek. Ez a krókuszfajta – ellentétben azokkal, amelyek más északi területeken honosodtak meg – ősszel és télen virágzik. A Crocus cartwrightianus sokféleképpen szolgálja az emberiséget, többek között textilfestékként és fűszerként is használják.

Megszakítás