Ma reggel 5:30-kor szívszorító sziréna hangja mart a levegőbe Cipruson, mindenkit a 46 évvel ezelőtti török megszállásra emlékeztetve. Ciprus északi részének török megszállása következtében százak tűntek el, és több, mint 200.000-en kényszerültek elhagyni otthonaikat.

Katonai tiszteletadásra is sor került az invázió során elhunyt katonák és tisztek emlékére, Demetris Syllouris elnök, és a görög védelmi miniszter, Nikos Panagiotopoulos jelenlétében.

Az évforduló kapcsán Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök arról beszélt, hogy 46 év után a ciprusi seb még mindig vérzik, ám ahelyett, hogy a törökök önkritikát gyakorolnának, újabb és újabb helyeken feszegetik a békét és a nemzetközi jogot, amelyre a görögök igyekeznek mindig érettséggel, elszántsággal és az igazságosságba vetett hittel válaszolni, mely a sziget számára is kedvező megoldást jelenthet. A miniszterelnök az esettel összefüggésben utalt a Hagia Sofia egykori ortodox székesegyház mecsetté alakítására is, hozzátéve, hogy Görögország és Ciprus a török ​​agresszióra és jogellenességekre a nemzetközi jogszerűség és a nemzetközi jog tiszteletben tartásával reagál.

De mi történt 46 éve?

1974. július 20-án hajnali 5:30-kor Törökország 40.000 katona részvételével partra szállt Ciprus északi részén, miután Cipruson a görögországi katonai junta által támogatott csoport puccsot hajtott végre III. Makariosz ciprusi elnök ellen. A hadművelet célja Ciprus Görögországhoz csatolása volt. A puccsot a Ciprusi Nemzeti Gárda az EOKA B nevű ciprióta terrorista szervezettel együtt hajtotta végre, Nikosz Szampszont ültetve III. Makariosz helyére. A törökök ezt a helyzetet kihasználva szállták meg Ciprus északi részét, arra hivatkozva, hogy fenyegetve érzik a ciprusi török kisebbség helyzetét (Atilla I. hadművelet). A ciprusi törekvések néhány nap alatt megbuktak, Makariosz visszatért hivatalába, de a törökök az Atilla II. hadművelet során, melyre 1974. augusztus 14-vel kezdődően került sor, elfoglalták a sziget 37%-át, rengeteg ciprusit kivégezve, megkínozva, megerőszakolva.

Az ENSZ, hogy a további összecsapásoknak elejét vegye, egy országon végigfutó demilitarizált övezetet hozott létre, mely a fővárost is kettészeli, és amelyet az ENSZ saját katonái tartanak az ellenőrzésük alatt. Az ún. Zöld Vonal az ENSZ ciprusi békefenntartó missziója, az UNFICYP keretében működik.

A török megszállást követő tárgyalások eredménytelennek bizonyultak, így 1983-ban a törökök kikiáltották az Észak-Ciprusi Török Köztársaságot.

Ciprus 1994-ben az Emberi Jogok Európai Bírósága előtt beperelte Törökországot a megszállás során elkövetett kegyetlenkedések miatt. Ciprus a pert megnyerte, melynek következtében a Bíróság 90 millió euró megfizetésére kötelezte Törökországot, mely összeg az áldozatok családjai között kerül felosztásra.

Megszakítás